Етнографски комплекс – Карлово „Бухалов хан - Старинно Карлово“
Профил на НОСИТЕЛЯ на ценността - Етнографски комплекс – Карлово „Бухалов хан - Старинно Карлово“
Бухаловият хан е една от емблематичните възрожденски къщи в красивия комплекс “Старинно Карлово”, който съвсем наскоро е реставриран и отворил врати под името “Център за занаяти и културни традиции”.
Тук ще ви посрещнат аниматори, които ще ви разкажат за Карлово, за историята на този велик български град, както и за познати и непознати карловци допринесли за запазване на нашата история и култура. Бухаловият хан е духовно място, където всеки може да почувства българските си корени, да се слее с духа на предците и продължи пътя си пречистен, уверен, влюбен в България, чрез Карлово.
Всяка стая в хана има свое послание към посетителя. Чрез възрожденските предмети от бита – чекрък, дарак, стан, мангал, тъкани черги и носии той се пренася в свят на труд и духовна хармония. Във възстановената библиотека, която е била първата за града е ситуиран салон за гости, където ви очакват книги от миналото и настоящето. И докато се потапяте в атмосферата на миналото време може да се насладите на ароматно кафе приготвено на пясък, сладко и локум от рози и десерти, приготвени по стари карловски рецепти. Чардакът насочва погледа към лехите с билки и нашепва легенди за най-великия син на България – Апостола на свободата Левски.
Бухаловият хан е своеобразен център на съхранените занаяти в карловско. Посетителят може да се наслади на сръчността на днешните майстори, които с вещина и любов свещенодействат над дървото, метала, тъкачния стан и куките за плетене на калоферска дантела. Из под ръцете им струи красота, която гали погледа, но стопля и сърцето. Всяка вещ, сътворена в Бухаловия хан е не просто аксесоар, предмет, красива покупка – тя е състояние на духа, завладяваща магия, която винаги ще връща притежателя си в Карлово.
Профил на ЦЕННОСТТА - Занаяти - Карлово „Бухалов хан“
В първата стая, която посетихме имаше огромен стан, на който сръчните ръце на българката са извайвали майсторски черги и килими, а в сегашно време се такат декоративни платна.
В следващата работилница видяхме как се правят цветни бродерии, в които майсторката влага своите най-добри пожелания за здраве и благополучие. А шевиците върху дрехите предпазват от уроки.
В следващата стая работеха две майсторки Галя Симеонова и Цветана Зелямова, които ни показаха как се прави Калоферска дантела. Това е много трудоемък занаят със специфична изработка. Моделите на роза, лале и маргаритка са от 1910 г. в България. Видяхме и как се прави звездичка. Совалките се навиват със сърмени (копринени) или памучни конци, които се увиват около безброй карфички, забити в цилиндър пълен със сено.
Калоферската дантела се продава най-вече в Карлово. Майсторките са две сестри, които предават този семеен занаят от поколение на поколение.
Най-голямата стая в хана е възстановка на Карловското читалище, или така наречената читалня. В читалището има окачени портрети на Левски, както и портрет на Пека Попова – внучката на Кирко Бухалов. Тук видяхме и как се прави прочутото кафе на пясък.
След това излязохме на чардака на Бухаловия хан, откъдето пред нас блесна красивата гледка на целия балкан. В ъгъла на чардака има кът който се нарича кьошка /клюкарника/, където мъжете са сядали и са обсъждали най-важните теми.
Последният занаят, който видяхме беше плъстене на вълна, от която могат да се изработят най-различни неща като плодове, цветя, шалове, шапки, кукли и други украшения. Също така се изработват и носии от карловския край. Като вълната се оцветява в различни цветове, и се сбива докато се напласти.
И така нашата виртуална разходка завърши с много настроение и приятни моменти. Бухаловият хан е духовно място, където всеки може да почувства българските си корени и да се слее с духа на предците си, да продължи пътя си пречистен, уверен, влюбен в България – земя с много традиции, история и фолклор, с които всички ние трябва да се гордеем!
Контактна информация:
Адрес: ул. „Васил Левски“ 31, 4300 кв. Васил Левски, Карлово
Уебсайт: https://starinnokarlovo.com/
Фейсбук: ЕТНОГРАФСКИ КОМПЛЕКС „СТАРИННО КАРЛОВО“
Имейл:
Телефон: +359 89 222 4515 +359 882 487 085